Recykling opakowań foliowych. Czy torby biodegradowalne są bezpieczne dla środowiska?

11.09.2015 r.

fot. Andrew/ (CC BY 2.0)/ flickr.com

Statystycznie każdy Polak zużywa 300 opakowań foliowych rocznie. Foliowe torby, torebki, zrywki produkowane są w jedną sekundę, a służą nam zazwyczaj tylko tyle, ile trwa droga ze sklepu do domu. Co gorsza, zamiast powędrować od razu do odpowiedniego kosza, a następnie do przetwórni – często trafiają na ulicę.

Jak donosi serwis Ekologia.pl, w wielu państwach sprzedaż i dostępność foliówek została ograniczona lub wręcz wyeliminowana. Niechęć do nich bierze się głównie ze względu na ich długi proces rozkładu – 400 lat. Tymczasem około 50 tysięcy ton toreb plastikowych trafia co roku do oceanu. Nie panujemy nad tym procesem, za który odpowiada brak świadomości społecznej i brak wyrobienia pewnych nawyków.

Najważniejsze, by po skorzystaniu z torebki foliowej, nie tyle od razu ją wyrzucać, co zachować do ponownego wielokrotnego użytku. Dopiero te dziurawe, zużyte warto wyrzucić do żółtego pojemnika na śmieci. Stamtąd trafią one do spalarni, które w odpowiednim procesie spalania odzyskują z nich energię, nie uwalniając toksycznych związków. Torebki foliowe są materiałem który również idealnie nadaje się do recyklingu. Z tych zużytych foliówek powstają kolejne torebki, worki na śmieci, plastikowe skrzynki, sadzarki do roślin, ogrodzenia, balustrady.

Co do biodegradowalnych opakowań foliowych, głosy są podzielone. Dość głośni są sceptycy, którzy zalecają radykalnie ograniczać ich zużycie. Zamiast nich, o wiele pewniejszym i rozsądniejszym dla środowiska wyborem będą płócienne torby wielokrotnego użytku. Na niekorzyść toreb biodegradowalnych świadczą używane przy ich produkcji polimery i skrobia. Oba te elementy sprawiają, że torby biodegradowalne nie tyle się rozkładają, co rozsypują się pozostawiając polietylen w środowisku, tyle że w postaci proszku. Stąd mówi się już nie o wyspach foliowych śmieci, czy foliowej zawiesinie na oceanach, a o polimerowym smogu, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia morskich gatunków zwierząt.

Przy kolejnych zakupach lub segregacji śmieci, warto pamiętać, że torebka foliowa to nie zwykły odpad – to produkt, który można jeszcze wielokrotnie wykorzystać. I to minimum 4 razy, aby zwrócił się środowiskowy koszt wyprodukowania plastikowej jednorazówki. Z kolei torbę bawełnianą należy użyć minimum 131 razy.