Finał akcji Czysta Polska od Tatr po Bałtyk. Podsumowanie działań

26.08.2015 r.

fot. Jarosław Pocztarski/ (CC BY 2.0)/ flickr.com

Podczas pięciu wakacyjnych weekendów 4 747. wolontariuszy zebrało ponad 837 kilogramów śmieci. Choć w akcję zaangażowało się dziewięć razy więcej osób, niż w minionym roku, to liczba odpadów zdecydowanie się zmniejszyła.

Wynik akcji „Czysta Polska od Tatr po Bałtyk” napawa optymizmem. Okazuje się, że coraz więcej ludzi angażuje się w działania na rzecz środowiska. Zadowolenie budzi również to, że maleje liczba uzbieranych śmieci, co wskazuje na to, że na szlakach turystycznych i plażach jest ich coraz mniej.

Projekt objął aż pięć miast i wakacyjnych kurortów. Z początkiem lipca wolontariusze Barefoot Projekt Czysta Plaża pojawili się w Warszawie, by uporządkować plażę nad Wisłą. Siedemdziesiąt osób uzbierało tam 74,5 kg śmieci. W kolejnych tygodniach lipca uprzątnięto turystyczne szlaki górskie. Rekordowa ilość 4 tysięcy osób uprzątnęła aż 440 kg śmieci z Zakopanego! Po tym sukcesie projekt wrócił do centralnej Polski. Poznaniacy oczyścili swoje miasto z 90 kg odpadów.

W sierpniu wolontariusze Barefoot Projekt Czysta Plaża szturmowali pomorze. W Dębkach 278 osób zebrało 43,3 kg śmieci, 93 osoby oczyściły Gdynię z 43,3 kg śmieci, a w Łebie 211 wolontariuszy uzbierało 104 kg odpadów.

W ten sposób projekt Barefoot Czysta Plaża połączył wakacyjny wypoczynek

ze sprzątaniem polskich plaż tak, aby nad morzem zostawały po nas jedynie ślady bosych stóp. Nawet najmniejszy śmieć stanowi realne zagrożenie dla przyrody, szczególnie dla wodnych zwierząt i ptaków. Pozostawione na plaży torebki i opakowania foliowe, szkło czy plastikowe zakrętki zwierzęta łatwo mylą z pożywieniem, mogą się w nie zaplątać i w rezultacie często padają z głodu, wyczerpania lub z powodu uduszenia.

Z kolei akcja Czyste Tatry bezpośrednio wpływa na chronione gatunki roślin i zwierząt oraz pozwala utrzymywać odpowiedni poziom czystości gleb i cieków wodnych. Sam Tatrzański Park Narodowy to 245 kilometrów szlaków turystycznych, którymi przechodzi około 3 milionów turystów, co czyni to miejsce strategicznym ze względu na utrzymanie czystości tras spacerowych.

Każdego roku akcja sprzątania plaż i szlaków górskich połączona jest aktywnym i atrakcyjnym wypoczynkiem. W Tatrach na Równi Krupowej, co roku, powstaje miasteczko wolontariackie, gdzie można rozstawić namiot, zarejestrować się, otrzymać wyposażenie na szlaki (koszulki, prowiant, wodę, worki i rękawice do sprzątania), spędzić czas w kilku strefach relaksu, wziąć udział

w treningach sportowych, spróbować sił na ściance wspinaczkowej. Podobnie dzieje się podczas spotkań nad Bałtykiem. Prócz sprzątania wolontariusze organizują grę w Twistera, boule na plaży, hula-hop i kolorowe tatuaże.