„Jesteśmy na minusie” – ratujmy planetę! Zapowiedź wystawy

17.08.2015 r.

W najbliższy wtorek – 18 sierpnia, o godzinie 11:00 – u zbiegu ulic Świdnickiej i Ofiar Oświęcimskich zostanie otwarta wystawa, której tematyka bezpośrednio dotyczy ekologii. „Jesteśmy na minusie” to artystyczne rozliczenie skutków nadmiernej eksploatacji środowiska przez ludzi.

Wystawa jest częścią projektu „Edukacja ekologiczna w zakresie ochrony różnorodności biologicznej w obliczu zmian klimatycznych, realizowana zgodnie z misją wrocławskiego zoo”. To w ramach właśnie tego projektu we wrocławskim Zoo powstanie multimedialny pawilon edukacyjny.

Plan pawilonu zakłada powstanie czterech stref odnoszących się do takich zjawisk, jak na przykład: zachowania konsumenckie, czy zagrożenie gatunków polarnych. Sam pawilon ma mieć powierzchnię 300 metrów kwadratowych, a jego wnętrze mają wypełnić ekspozycje multimedialne, po których oprowadzać będzie interaktywny przewodnik.

Tymczasem, zanim powstanie pawilon, Zoo i miasto Wrocław zapraszają do odwiedzenia wystawy „Jesteśmy na minusie”, która przedstawia problem globalnego ocieplenia oraz prezentuje gatunki zwierząt, dla których skutki zmian klimatycznych są najbardziej odczuwalne.

Wystawa pokazuje również jak za pomocą małych kroków wykonywanych w codziennym życiu, można dokonać wielkich zmian korzystnych dla środowiska. Sam tytuł wystawy wskazuje na to, że bilans naszych działań na rzecz Ziemi jest ujemny. Dlaczego? Zmniejsza się pokrywa lodowa, podnosi się poziom wód, wzrasta zanieczyszczenie wód i atmosfery, zalewają nas śmieci, ziemia zapada się pod wyrobiskami zasobów naturalnych, których jest coraz mniej, co kilka minut znika gatunek rośliny lub zwierzęcia.

Co będziemy mogli zobaczyć podczas wernisażu? Pojawi się między innymi figura pingwina cesarskiego, która zostanie pomalowana przez zwiedzających. Do dyspozycji przechodniów, turystów zostanie oddana również jedna z tablic. Będzie można na niej wpisać swoje ekopostanowienie oraz zadeklarować zaangażowanie na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego. Podpowiadamy, że jednym z tych ekopostanowień może być skrupulatna segregacja śmieci i odzyskiwanie jak największej ilości materiałów!