Wrocław dla środowiska: powstanie nowe prawo w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu

26.06.2015 r.

fot. PolandMFA/ (CC BY-ND 2.0)/ flickr.com

Wraz z początkiem lipca ruszają prace nad nowym Planem Gospodarki Niskoemisyjnej. To oznacza, że w najbliższym czasie we Wrocławiu mają szansę wejść w życie nowe rozwiązania w zakresie ochrony środowiska. Pojawią się stacje monitorujące stan powietrza i hałas oraz propozycje zmian legislacyjnych wspierających proekologiczne działania.

- Nasze działania w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu skupiają się na kilku obszarach – zapowiedział Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Są to m.in. rozpoczynające się w lipcu konsultacje dotyczące Planu Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN), ale również propozycja ulgi w podatku od nieruchomości dla tych, którzy zdecydują się utworzyć na swoim budynku ogólnodostępny zielony dach – dodaje prezydent. Projekt stosownej uchwały ma być skierowany do Rady Miejskiej już na lipcowej sesji.

Z innych działań prezydent Dutkiewicz zapowiedział utworzenie 5 nowych stacji, które będą monitorować stan powietrza we Wrocławiu oraz 10 stacji do mierzenia poziomu hałasu. – Dane z tych stacji będą ogólnodostępne, aby każdy mógł sprawdzić stan środowiska, ale także to czy i jak się zmienia – dodaje Rafał Dutkiewicz.

Wrocław jest siedzibą europejskiej jednostki zajmującej się zmianami klimatycznymi. Klimatyczny KIC to jedna z trzech pierwszych Wspólnot Wiedzy i Innowacji powołanych w 2010 roku przez Europejski Instytut Technologiczny. Teraz, zgodnie z zapowiedziami Prezydenta, możemy spodziewać się powstania zespołu ekspertów klimatycznego KIC, który zadba o stworzenie zmian w prawie.

- Grzechem byłoby nie wykorzystać tak dużego potencjału intelektualnego jakim jest stworzony przez Unię Europejską we Wrocławiu Klimatyczny Węzeł Wiedzy i Innowacji – mówi Rafał Dutkiewicz. – Przygotowany przez zespół złożony z niezależnych ekspertów kodeks zmian ma na celu poprawę ochrony środowiska w Polsce ale także ma pomóc we wdrożeniu dobrych praktyk z zakresu energii, budynków i transportu we Wrocławiu.

– Współpracując z magistratem i m.in. z międzynarodową organizacją pozarządową CDP, chcemy wypracować propozycje legislacyjne, które dadzą konkretne rozwiązanie i efekt – dodaje Cezary Lejkowski, dyrektor Departamentu Klimatu i Energii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz członek grupy sterującej stowarzyszenia Climate-KIC.

Jakich zmian w prawie możemy oczekiwać?

Mówi się o pomyśle możliwości pełnego odliczenia VAT dla firm, które zakupią auta elektryczne. Warte rozważanie jest również wprowadzenie wymogu prawnego korzystania z materiałów energooszczędnych do remontu budynków.

– Chcemy także zaproponować tzw. zielone przetargi. W Wiedniu wprowadzenie ich w latach 2004-2007 pozwoliło zaoszczędzić 44 mln euro oraz zmniejszyć o 100 tys. ton niską emisję – mówi Joanna Wis, dyrektor międzynarodowej organizacji pozarządowej CDP.

- Chodzi o to, by tak tworzyć zapisy przetargu aby promować i wymagać od wykonawców stosowania rozwiązań proekologicznych – wyjaśnia Rafał Dutkiewicz. -Polskie miasta czekają na zmiany w prawie, by móc skutecznie walczyć o czyste powietrze i środowisko. Samorządy nie mają dziś dobrych narzędzi. Ten zespół je przedstawi.

To nie pierwsza proekologiczna inicjatywa Wrocławia. Już od kilku lat działa program KAWKA, dzięki któremu mieszkańcy wymieniają ogrzewanie z węglowego na proekologiczne. Od 2008 do 2015 system ogrzewania został wymieniony w 700 lokalach. W tym roku 23 gminne kamienice zostaną objęte termomodernizacją, co również pozwoli na zmianę sposobu ogrzewania.