Segregacja śmieci a jakość kąpielisk

16.06.2015 r.

christina rutz/ CC BY 2.0/ flickr.com

Dowodem na to, że polskie plaże i mariny są czyste i spełniają najwyższe kryteria w zakresie jakości wody oraz bezpieczeństwa jest wyróżnienie Blue Flag. W tym roku certyfikat trafił do zarządców 29 plaż i 6 marin. Ten międzynarodowy tytuł przyznawany jest nie tylko za najwyższą dbałość o czystość wody, ale i czystość środowiska.

Aby zasłużyć na błękitną flagę należało poddać się ocenie złożonej z trzech etapów. Placówki były sprawdzane losowo przez międzynarodową komisję. Weryfikacji podlegały główne kryteria czystości, czyli stan i liczba toalet, segregacja śmieci, porządek na plaży oraz bezpieczeństwa (stan służb ratowniczych). Na wyróżnione obiekty nie wolno wjeżdżać pojazdami, obozować i wprowadzać zwierząt. Kąpielisko musi być strzeżone a także wyposażone w środki pierwszej pomocy i źródło wody pitnej. Brany jest również pod uwagę klimat i przyjazność infrastruktury – podjazdy dla niepełnosprawnych czy tablice informacyjne.

Błękitne Flagi powędrowały głównie do miejscowości nadmorskich, ale kryteria czystości są przecież jednakowe bez względu na położenie geograficzne. W końcu w sezonie letnim należy dbać jednakowo o nadmorskie plaże, jak i kąpieliska w miejscowościach, takich jak Wrocław. Jakie zatem można wyciągnąć wnioski z konkursu Blue Flag? Jaki przykład dają wyróżnione kąpieliska?

Wszystkie miejsca wyróżnione niebieską flagą uczestniczą w programie selektywnej zbiorki odpadów. Duże pojemniki usytuowane są przy wejściach na plaże. Mniejsze kosze są wkopane w piasek i można znaleźć je na każdym kąpielisku. Oddzielnie segregowane są: papier, szkło, plastik i aluminium. Przy budynkach służb ratowniczych usytuowane są specjalne urny na zbiórkę baterii i kapsli, a także gabloty i tablice z informacjami dotyczącymi ekologi oraz środowiska.

Stosowanie selektywnej zbiórki odpadów przynosi korzyść nie tylko w postaci certyfikatu Niebieskiej Flagi oraz zadowolonych turystów, ale i:

  • przyczynia się znacznie do zmniejszenia ilości odpadów składowanych, umożliwiając w ten sposób wydłużenie okresu eksploatacji składowiska w obecnej lokalizacji,
  • pozwala na uzyskanie czystego, wysokiej jakości surowca, kierowanego do recyklingu,
  • przyczynia się do ochrony surowców naturalnych,
  • recykling surowców wtórnych jest mniej uciążliwy dla środowiska, niż produkcja z surowców naturalnych, np. recykling aluminium umożliwia obniżenie zanieczyszczenia powietrza o 95 %, wody o 97 % oraz 95 % oszczędność energii potrzebnej na wyprodukowanie aluminium w porównaniu z produkcją aluminium z rudy.

Zachęcamy zatem do aktywnego i ekologicznego wypoczynku nad wodą w okresie wakacyjnym. Poniżej dołączamy wykaz najczystszych plaż i marin w Polsce oraz spis wrocławskich kąpielisk, w których można bezpiecznie i legalnie korzystać z uroków pogody.

 Polskie plaże i mariny z wyróżnieniem Blue Flag Baseny i kąpieliska we Wrocławiu:
Jelitkowo

Stogi Gdańsk

Władysławowo

Sobieszewo

Dziwnów

Dziwnówek

Kąpielisko Grzybowo

Kąpielisko Lubczyna

Międzywodzie

Kąpielisko Międzyzdroje

Moryn

Koliba

Molo Gdańsk Brzezno

Mrzeżyno

Niechorze

Kołobrzeg

Gdynia Śródmieście

Plaża Wschodnia

Kołobrzeg Plaża Zachodnia

Pobierowo

Pogorzelica

Pustkowo

Rewal

Stepnica

Świnoujście

Trzęsacz

Camping MARINA PTTTK

marina Gdańsk

Marina Gdynia

Pomorskie

Przystań Jachtowa – Basen Północny

Międzyzdroje Zachodnio-Pomorskie

Wrocławskie Centrum SPA Sp. z o.o.

ul. Teatralna 10-12

Basen Kąpielowy „Ślężna”

basen MOSiR Wrocław-Południe

ul. Ślężna 76

Basen Kąpielowy „Brochów”

ul. Polna 10

Różanka. Basen Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Północ

ul.Pasterska 2

Basen WKS Śląsk

ul. Racławicka 62

AZS. Basen kryty

ul. Baudouina de Courtenay 16

Basen przy Hotelu „Wrocław”

ul. Powstańców Śląskich 7 (budynek Hotelu „Wrocław”)

Kompleks Basenowo-Sportowy REDECO Sp. z o.o.

ul. Rogowska 52a (róg Zemskiej i Rogowskiej)

Basen Olimpijski Akademicki Związek Sportowy – Klub sportowy AWF

ul. Paderewskiego 35

Kąpielisko Wejherowska kąpielisko MOSiR-u Wrocław–Zachód

ul. Wejherowska 2

Kąpielisko Glinianki kąpielisko MOSiR-u Wrocław–Zachód

ul. Kosmonautów 2

Kąpielisko Oporów kąpielisko MOSiR-u Wrocław–Zachód

ul. Harcerska 13

Morskie Oko kąpielisko MOSiR-u Wrocław-Północ

ul. Chpina 27

Kłokoczyce Basen

ul.Kłokoczycka 2