Podpowiadamy gdzie legalnie grillować, jak po sobie sprzątać i co zrobić z odpadami zielonymi

21.04.2015 r.

fot. alex lang/ (CC BY-SA 2.0)/ flickr.com

Piękna pogoda sprzyja korzystaniu z zielonych terenów w mieście i poza nim. We Wrocławiu najchętniej odwiedzanymi miejscami są wały nad Odrą, Wyspa Słodowa, Wzgórze Partyzantów. Letniemu wypoczynkowi towarzyszy jednak zwiększenie liczby odpadów, które lądują w rzece, na trawnikach i skwerach. Podpowiadamy zatem gdzie we Wrocławiu można urządzić piknik, a gdzie rozstawić grilla i jak zadbać o środowisko po wypoczynku.

Problemu nie mają właściciele ogródków działkowych i domów jednorodzinnych z ogrodem. Jasnym jest, że w tych miejscach z pewnością można grillować legalnie, bez narażania się na otrzymanie mandatu. Jednak nawet tak dogodna sytuacja nie gwarantuje tego, że właściciele przydomowych ogródków i ogrodów działkowych pamiętają o swoich obowiązkach związanych z utrzymywaniem zieleni.

Na terenie Wrocławia odpady zielone powinny być gromadzone w brązowych workach o pojemności 120 litrów. Worki są udostępniane właścicielom nieruchomości, którzy zadeklarowali selektywną zbiórkę odpadów komunalnych przez operatorów poszczególnych sektorów. Odpady zielone odbierane są od 1 marca do końca grudnia każdego roku, z częstotliwością co dwa tygodnie. W workach powinny znaleźć się drobne gałęzie, liście, skoszona trawa i zwiędłe kwiaty. Nie należy składować w nich owoców, warzyw, popiołu drzewnego ani odpadów kuchennych.

Zgromadzone odpady zielone można również samodzielnie oddawać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które znajdują się przy ul. Kazimierza Michalczyka 9 oraz przy ul. Janowskiej 51. Do PSZOK jednorazowo można przywieźć maksymalnie 6 worków z odpadami zielonymi o pojemności od 60 do 120 litrów. W następnym kroku z zebranych odpadów wytwarza się kompost.

Zupełnie inne, choć nie mniej ważne, obowiązki spoczywają na mieszkańcach miasta, którzy użytkują publiczne tereny zielone. Na legalne grillowanie można wybrać się do lasów komunalnych. W lesie Osobowickim, Rędzińskim i Sołtysowickim są wyznaczone specjalne miejsca, gdzie można rozpalić ognisko lub rozstawić grilla. Dostępne dla mieszkańców Wrocławia do celów rekreacyjnych są również wały przeciwpowodziowe wzdłuż Odry. Terenami takimi jak: wzgórze Andersa, Gajowe lub górka Pafawag przy ul. Kolbuszowskiej zarządza gmina, która nie ujęła zakazu grillowania w treści regulaminu. Oznacza to, że w tych miejscach również można grillować, ale trzeba to robić z szacunkiem dla otoczenia i nie zakłócając spokoju innym mieszkańcom.

Chętnie uczęszczanymi miejscami są również wrocławskie parki. Jednak w nich można urządzić wyłącznie piknik na trawie, gdyż grillowanie jest zabronione, ze względu na duże prawdopodobieństwa wzniecenia pożaru.

Bez względu na to czy organizujemy grilla, czy piknik dla środowiska i dla naszego portfela lepiej będzie jeśli podporządkujemy się zasadom segregacji śmieci. Sprzątanie po sobie nie ogranicza się jedynie do wrzucenia „resztek” do pojemników na śmieci. Warto mieć na uwadze to, że wykorzystywane przez nas plastikowe torebki oraz naczynia łatwo unoszą się na wietrze. Wszelkie plastikowe kubki, sztućce, talerze powinny trafić do żółtego kontenera, gdyż plastik jest surowcem szczególnie trudnym do utylizacji. Warto również przyglądać się opakowaniom, które chcemy wyrzucić. Niektóre z nich mają specjalne oznaczenia, które podpowiadają, którą część należy wrzucić do odpowiedniego kontenera. W końcu większość ciastek, bombonierek i kartonów posiada kartonowe pudełko, a oprócz niego aluminiową powłokę lub plastikową szeleszczącą folię. Przypominamy, że pojemniki do sortowania odpadów występują w czterech kolorach; niebieski na papier, zielony na szkło, żółty na plastik i metal, czerwony na pozostałe rodzaje śmieci.