„Moje miasto bez elektrośmieci” – oddaj je w centrum handlowym lub zadzwoń po darmowy przewóz

09.04.2015 r.

Wrocław dołączył do programu „Moje miasto bez elektorśmieci”. Dzięki tej decyzji mieszkańcy będą mogli legalnie pozbywać się zużytych lodówek, pralek, kuchenek nie tylko w Punktach selektywnej zbiórki opadów komunalnych (PSZOK), ale i tuż przy popularnych Centrach Handlowych.

Dział Gospodarki Odpadami Komunalnymi miasta Wrocławia opracował, w ramach nowego programu, trzy nowe rozwiązania w zakresie pozbywania się wielkogabarytowych elektroodpadów.

Pierwsza możliwość to odwiedzenie jednego z trzech mobilnych punktów, znajdujących się w pobliżu Centrum Handlowego Arena, Astra lub Borek. W tych punktach mieszkańcy będą mogli cyklicznie oddawać zużyty sprzęt. Może być to wygodne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku niewielkich elektrośmieci, pochodzących z gospodarstwa domowego. W ramach jednej wizyty w sklepie będzie można oddać zepsute żelazko lub odkurzać i zakupić nowe.

Harmonogram przyjęć zużytego sprzętu w ramach funkcjonowania Centrów Handlowych:

  • CH Arena, ul. Komandorska 66 (każda pierwsza sobota miesiąca w godz. 10:00 – 15:00)
  • CH Astra, ul. Horbaczewskiego 4 (każda druga sobota miesiąca w godz. 10:00 – 15:00)
  • CH Borek, ul. Hallera 52 (każda trzecia sobota miesiąca w godz. 10:00 – 15:00)

Drugie rozwiązanie zostało przewidziane dla osób, które muszą pozbyć się ze swojego mieszkania większego sprzętu. Zepsutą lodówkę, pralkę lub kuchenkę elektryczną można usunąć z pomocą pracowników ElektroEko, czyli Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA. Wystarczy zadzwonić pod numer 2222 333 00 i umówić się na konkretny termin odbioru sprzętu. Specjalny samochód dostawczy przyjedzie, by zabrać niechciany przedmiot. W ten sposób można dbać o środowisko nie wychodząc z domu. Trzeba jedynie pamiętać o odłączeniu sprzętu od prądu, wodociągów, czy gazu. Cała usługa jest bezpłatna. Skorzystać mogą z niej również firmy i instytucje. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj: http://elektrosmieci.pl/.

Trzecią możliwością jaką oferuje program „Moje miasto bez elektorśmieci” jest system nagród wdrożony przez ElektroEko Fundusz Oświatowy. Do skorzystania z niego zaproszone są szczególnie wrocławskie szkoły. Placówki angażujące się w działania edukacyjne mogą oddawać elektorśmieci do mobilnych punktów zbierania prowadzonych przez samorząd i ElektroEko, dzięki czemu otrzymają specjalne kupony. Kupony przeliczane są na punkty, a ich liczba decyduje o nagrodach, na które zostaną wymienione. Fundusz Oświatowy jest w stanie opłacić materiały i pomoce edukacyjne, takie jak: tablice multimedialne, rzutniki, ławki, krzesła, szafy. Już teraz wiadomo, że o nagrody powalczą aż 83 wrocławskie podstawówki.

Wszelkie wydatki związane ze zbiórką i transportem elektroodpadów oraz zakupem nagród poniesie ElektroEko. Statut tej organizacji zakłada działania non-profit, a wszystkie dostępne środki przeznaczane są na cele edukacyjne. Gminy należące do programu „Moje miasto bez elektrośmieci” nie będą ponosić żadnych kosztów w związku z prowadzeniem wymienionych działań.

Dotychczasowe rozwiązania wypracowane przez Ekosystem również pozostają w mocy. Nadal można samodzielnie dostarczyć sprzęt do PSZOK-a, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. We Wrocławiu działają dwa PSZOK-i:

  • przy ul. Kazimierza Michalczyka 9 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00 oraz w soboty w godzinach 8.00 – 16.00)
  • przy ul. Janowskiej 51 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 15.00)

Przypominamy również, że zużyte urządzenia RTV i AGD można oddawać w sklepie (przy zakupie nowego). Natomiast nie wolno zostawiać ich przy osiedlowych śmietnikach. Tego rodzaju próby nielegalnego pozbycia się sprzętu grożą otrzymaniem pieniężnej grzywny. O środowisko po prostu opłaca się dbać.