Zwracaj uwagę na foliówki. Wybieraj torby biodegradowalne

14.02.2015 r.

Zwykła foliowa reklamówka to w dzisiejszych zakupach standard. Wyprodukowanie jej zajmuje kilka sekund, używana jest zazwyczaj około godzinę, a jej rozkład trwa… nawet 400 lat. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z ekologicznych toreb materiałowych lub w ostateczności z toreb biodegradowalnych, które można wyrzucić do kompostownika, a ich rozkład trwa dużo krócej.

Do produkcji zwykłych foliówek wykorzystuje się zasoby nieodnawialne, na przykład ropę naftową. Taka torba rozkłada się setki lat, pomijając już fakt, że jest zwyczajnie nieestetyczna. Dlatego coraz więcej sklepów decyduje się na sprzedaż foliówek, by klienci bezmyślnie nie zużywali kilkunastu torebek. Jednak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem wydaje się używanie materiałowych toreb, lub ewentualnie toreb biodegradowalnych.

Aby torba była prawdziwie biodegradowalna musi być wykonana z polimerów biodegradowalnych i spełniać europejską normę EN 13432. Powinna mieć wyraźny znak ekologiczny przeznaczony dla opakowań, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji. Takie torby wytworzone są z folii wykonanej m.in. ze zmodyfikowanej skrobi kukurydzianej, pszenicznej lub ziemniaczanej.

Po zużyciu torby biodegradowalnej, należy umieścić ją w pojemniku na odpady organiczne albo we własnym kompostowniku, jeśli posiadamy taki w domu.

Warto zwrócić uwagę, że często torby rozdawane w sklepach jako ekologiczne tak naprawdę nie są biodegradowalne. Są one bowiem wykonane z folii polietylenowej i dodatków TDPA (Totally Degradable Plastics Additives), które przyśpieszają jej rozkład. Takie torby nie ulegają biodegradacji, czyli rozpadowi na związki proste.