Torby biodegradowalne, czyli jakie?

14.10.2014 r.

Coraz częściej tradycyjne „reklamówki” zastępowane są przez  torby określane jako ekologiczne. Jednak nie wszystkie takie torby są biodegradowalne i nadają się do kompostowania. Wyjaśniamy, na czym polega różnica.

Aby torba była prawdziwie biodegradowalna musi być wykonana z polimerów biodegradowalnych i spełniać europejską normę EN 13432. Powinna mieć na sobie odpowiedni znak ekologiczny przeznaczony dla opakowań, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji.

Uprawnienia do stosowania takiego znaku wynikają z certyfikatu uzyskanego z niemieckiej jednostki certyfikującej DIN CERTCO, który potwierdza biodegradowalność i przydatność do kompostowania takich tworzyw.

W Polsce uprawnienia DIN CERTCO do prowadzenia certyfikacji wyrobów przydatnych do kompostowania uzyskało akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji centrum certyfikacji mieszczące się w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Opakowań w Warszawie.

Takie torby wytworzone są z folii wykonanej m.in. ze zmodyfikowanej skrobi kukurydzianej, pszenicznej lub ziemniaczanej.
Polimery biodegradowalne są rozkładane przez grzyby i bakterie aż do postaci biomasy. Aby cały proces zakończył się sukcesem w jak najkrótszym czasie, torba biodegradowalna powinna zostać umieszczona w kompostowniku, dzięki czemu bakterie będą miały odpowiednie warunki do działania.

Torbę biodegradowalną – po zużyciu – należy więc umieścić w pojemniku na odpady organiczne albo – jeśli takowy posiadamy – we własnym kompostowniku.

Uwaga na „fałszywki”

Warto zwrócić uwagę, że często torby rozdawane w sklepach jako ekologiczne tak naprawdę nie są biodegradowalne. Są one bowiem wykonane z folii polietylenowej i dodatków TDPA (Totally Degradable Plastics Additives), które przyśpieszają jej rozkład.

Takie torby nie ulegają biodegradacji, czyli rozpadowi na związki proste (gazy czy substancje organiczne), tylko rozpadają się na drobne kawałki lub zamieniają w proszek w ciągu około 24 miesięcy.

Co ważne, takie torby nie nadają się do kompostowania, nie można ich też wyrzucać gdzie popadnie, tylko należy umieścić w żółtym pojemniku na tworzywa sztuczne.