Najciekawsze przedmioty powstałe z recyklingu

28.08.2014 r.

Biżuteria ze zużytych opon, fotele z makulatury czy witraże z zębatek rowerowych – to tylko kilka z mnóstwa przykładów na kreatywne podejście do recyklingu. Z odpadów coraz częściej powstają przedmioty nie tylko użyteczne, ale też piękne i niepowtarzalne.

Śmieci, wbrew pozorom, wcale nie trzeba wyrzucać. Można dać im drugie życie – ponownie je wykorzystać i stworzyć z nich unikatowe, niezwykłe przedmioty.

Ta sztuka ma swoją własną nazwę – upcycling (lub spolszczona wersja upcykling) i oznacza zapobieganie marnowaniu zasobów naturalnych, dzięki wykorzystywaniu już użytego materiału. W wyniku upcyklingu powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce, a proces ten powoduje spadek konsumpcji pierwotnych materiałów przy tworzeniu nowych produktów.

Określenie to wymyśliło dwóch Amerykanów: William McDonough i Michaela Braungart, autorzy książki „Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things”, a obecnie wtórne przetwarzanie odpadów i tworzenie z nich prawdziwych dzieł sztuki staje się coraz popularniejsze.

Ekologiczne torby i plecaki, tworzone z plandek samochodowych czy bannerów reklamowych,  przestały już właściwie kogokolwiek dziwić, a projektanci mody coraz częściej sięgają po odpady i na ich bazie tworzą niepowtarzalne kreacje.

Ale czy słyszeliście na przykład o biżuterii z opon? Wydaje się to nieprawdopodobne, a jednak powstają choćby kolczyki i naszyjniki z dętek, eleganckie szale i torebki, a nawet buty. Co więcej, pierwsza para niezwykle popularnych na całym świecie Martensów powstała właśnie ze starej samochodowej opony.

Efektowną biżuterię można tworzyć też choćby z gazet albo z kapsli. A z makulatury powstają nie tylko kosze czy lampy, ale też luksusowe fotele. Z kolei z papierowych talerzy można stworzyć choćby świetne frisbee.

Mnóstwo nietypowych rzeczy można zrobić także z butelek. Choćby wyjątkowe koszyki, miski, podkładki, albo na przykład szklanki i kieliszki czy świeczniki.

Miłośnicy rowerów mogą z kół i zębatek stworzyć chociażby… witraż. A z łańcucha otwieracz. Znajdzie się też coś dla zapalonych fotografów.

A co powiecie na lampę z płyty winylowej lub z trocin i folii. Albo zegar z płyty CD? Zresztą z połamanych płyt kompaktowych można zrobić całą masę innych niesamowitych rzeczy.

Materiały z odzysku to również świetne surowce do tworzenia niepowtarzalnych zabawek czy ozdób świątecznych.

Z recyklingu powstają też m.in. akcesoria do sprzątania, a z puszek można stworzyć miniaturowe pojazdy czy stylowy kinkiet.

Nie zapominajmy o elektroodpadach – z nich też można stworzyć nietuzinkowe przedmioty. Choćby bransoletki czy naszyjniki.

Z upcyklingu da się zrobić naprawdę intratny biznes – najlepiej świadczy o tym przykład przedsiębiorstwa TerraCycle, którego produkty w 100 procentach pochodzą z odpadów. W asortymencie tej firmy można znaleźć prawie 200 (!) wysokiej jakości przedmiotów, wymyślonych i wyprodukowanych przez jej pracowników.

Przykładów na kreatywne wykorzystanie odpadów jest bez liku. Wystarczy troszkę poszperać (do czego gorąco zachęcamy) i na pewno każdy znajdzie coś, co wpadnie mu w oko.