30 nowych strażników miejskich zadba o prawidłową segregację odpadów

27.05.2014 r.

Wrocławski ekopatrol straży miejskiej wkrótce powiększy się o 30 nowych funkcjonariuszy. Będą oni sprawdzać, czy mieszkańcy prawidłowo segregują śmieci, poprowadzą też pogadanki na temat ekologii.

Ekopatrol wrocławskiej straży miejskiej liczy aktualnie tylko 6 osób. Jednak dzięki stosownej uchwale, przegłosowanej przez radnych na majowej sesji Rady Miejskiej, wkrótce strażników oddelegowanych do zadań związanych z gospodarką odpadami i ochroną środowiska przybędzie.

Miasto kosztem 1,2 mln złotych stworzy bowiem 30 nowych etatów dla funkcjonariuszy.
- Kwota pochodzi z opłat mieszkańców za gospodarowanie odpadami komunalnymi – tłumaczą w magistracie.
Skarbnik miasta Marcin Urban podczas sesji zapewnił, że mieszkańcy mogą być spokojni, bo w związku ze wzrostem zatrudnienia w ekopatrolu, opłaty za wywóz śmieci nie wzrosną.

Czym zajmą się strażnicy?

Nowy strażnicy będą sprawdzać, czy odpady są odpowiednio segregowane i czy na terenie nieruchomości znajdują się właściwe pojemniki na odpady. Funkcjonariusze poprowadzą też spotkania z mieszkańcami poświęcone ekologii, a także pogadanki w szkołach i przedszkolach.
Zadbają też o porządek na ulicach i o to, by nie powstawały dzikie wysypiska śmieci, a także sprawdzą, czy właściciele psów sprzątają po swoich pupilach.

Strażnicy są potrzebni, bo mieszkańcy wciąż mają problem choćby z elektroodpadami czy prawidłową segregacją. Choć zgodnie ze złożonymi deklaracji, 90 procent wrocławian segreguje odpady, w rzeczywistości ten odsetek jest mniejszy.
Wrocławianie nie muszą jednak obawiać się, że funkcjonariusze będą im wchodzić do mieszkań – kontroli poddawane będą tylko śmietniki na osiedlach i na terenie posesji, a poprzez kontrole strażnicy mają uczyć mieszkańców prawidłowej segregacji.