Meble, gruz i inne odpady wielkogabarytowe: gdzie i jak wyrzucać?

29.04.2014 r.

Podpowiadamy, co zrobić z gruzem i innymi odpadami, które zostały Ci po remoncie, gdzie i jak często możesz wyrzucić starą szafę albo fotel i w jaki sposób pozbyć się zużytej pralki lub zepsutego telewizora.

Co zrobić z gruzem i innymi odpadami remontowymi?

Jeśli masz niewielkie ilości odpadów budowlanych i rozbiórkowych, które pochodzą z twojego gospodarstwa domowego, możesz je przekazać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

We Wrocławiu są dwa PSZOK-i: jeden przy ul. Kazimierza Michalczyka 9 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 17, a w soboty od 18 do 16) i przy ul. Janowskiej 51 (czynny tylko w dni powszednie między godz. 7 a 15).

Pamiętaj, że do PSZOK-ów przyjmowane są odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego oraz odpadowych materiałów ceramicznych. Za pozostawienie tam tych odpadów nie trzeba nic płacić i nie trzeba ich wcześniej pakować.

Jeśli jednak posiadasz większą ilość gruzu, odpadów budowlanych i rozbiórkowych albo ten gruz, odpady budowlane i rozbiórkowe pochodzą z prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej (czyli nie zostały wytworzone w Twoim gospodarstwie domowym), wtedy musisz zamówić kontener lub worek typu „big bag” od firmy specjalizującej się w tego typu usługach.

To usługa dodatkowo płatna, której nie obejmuje opłata za gospodarowanie odpadami wnoszona na rzecz Gminy Wrocław.

Co z meblami i innymi odpadami wielkogabarytowymi?

Wszelkie odpady wielkogabarytowe odbierane są od mieszkańców cyklicznie. W przypadku budynków, w których znajduje się do 4 lokali mieszkalnych, to co najmniej raz na sześć miesięcy, a w przypadku nieruchomości powyżej 4 lokali – co najmniej raz na dwa miesiące.

Zbiórka prowadzona jest na terenie poszczególnych osiedli – odpady wielkogabarytowe wrzucaj do ogólnodostępnych kontenerach ustawionych w miejscach publicznych. Zazwyczaj takie kontenery stoją około 3-4 dni, chyba że wcześniej zostaną zapełnione.

Urzędnicy radzą by, jeśli jest potrzeba ustawienia takiego kontenera, poszczególne rady osiedli, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe albo zarządcy nieruchomości zwrócili się do Ekosystemu z wnioskiem o zorganizowanie takiej akcji i wskazanie odpowiedniej lokalizacji na ustawienie kontenera.

- W takich przypadkach spółka Ekosystem podstawi kontener na odpady wielkogabarytowe we wskazanym miejscu – zapewniają urzędnicy.

Pamiętaj, że odpady wielkogabarytowe możesz także samodzielnie dostarczyć do jednego z dwóch wrocławskich Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Nie wyrzucaj mebli w miejscach do tego nieprzeznaczonych (czyli np. do pojemników na odpady zmieszane), a także ich nie pal!

Meble mogą bowiem zawierać niebezpieczne substancje (lakiery, impregnaty, kleje, farby, pianki poliuretanowe, okleiny itp.), których spalanie na terenie posesji czy w palenisku domowym powoduje emisję do atmosfery związków szkodliwych dla środowiska i ludzi, toksycznych i mających działanie rakotwórcze.

A co z lodówką, telewizorem i innym tego typu sprzętem?

Pamiętaj, że zużytego sprzętu RTV i AGD nie należy wyrzucać do pojemników na odpady ustawianych na osiedlach!

Starą, niepotrzebną lodówkę albo zepsuty telewizor możesz oddać przy zakupie nowego sprzętu. We Wrocławiu aktualnie działa blisko 130 punktów, które zbierając sprzęt RTV i AGD. Ich pełny wykaz znajdziesz pod tym linkiem. Pamiętajmy jednak, że sprzedawca nie ma obowiązku przetransportowania np. starej lodówki z naszego domu do sklepu.

Zużyty sprzęt, podobnie jak odpady wielkogabarytowe, możesz też zawsze samodzielnie oddać do PSZOK-ów.

Jest jednak o wiele łatwiejszy i wygodniejszy sposób. Od niedawna, aby pozbyć się niechcianego sprzętu, wystarczy jeden telefon lub e-mail.

Teraz każdy mieszkaniec Wrocławia zupełnie za darmo może oddać zużyty telewizor, lodówkę czy pralkę, dzwoniąc pod numer 71 788 70 77 lub 801 90 60 90, albo wypełniać formularz zgłoszeniowy na stronie elektrozbiorka.pl.