Segregacja odpadów zaczyna się w domu. Jak to robić z głową?

14.03.2014 r.

fot. Flickr.com/Free Grunge Textures - www.freestock.ca/CC BY 2.0Do segregacji odpadów warto podejść z głową i odpowiednią ją zaplanować – to naprawdę nie jest trudne! Podpowiadamy, jak to zrobić, by zaoszczędzić sobie sporo miejsca i czasu.

Jak już zapewne doskonale wiesz, we Wrocławiu odpady segregujemy na tworzywa sztuczne (plastik, metal, opakowania wielomateriałowe), papier i tekturę, odpady zielone i odpady zmieszane. Osobno wyrzucamy też szkło.

Segregacja zaczyna się już w domu, więc zbierając odpady warto od samego początku wrzucać je do osobnych pojemników – to zdecydowanie ułatwi nam życie i oszczędzi późniejszego żmudnego procesu podziału śmieci tuż przed wyrzuceniem ich do odpowiednich kontenerów.

Pamiętajmy też, że segregując odpady, rzadziej będziemy wynosić je na zewnątrz. Warto więc poświęcić trochę czasu, by brudne opakowania umyć – unikniemy w ten sposób rozprzestrzeniania się po mieszkaniu nieprzyjemnego zapachu. Podobnie rzecz się ma z butelkami i puszkami – zanim je wyrzucisz, wylej resztki.

Jakie pojemniki? I ile?

Do prawidłowej segregacji śmieci w domu przyda się na pewno kilka koszy lub specjalnych pojemników przeznaczonych do segregacji. Ich oferta jest bardzo bogata – praktycznie w każdym większym supermarkecie, a na pewno w sklepach typu IKEA czy Leroy Merlin znajdziemy przeróżne kubły na segregowane odpady, o zróżnicowanych kształtach i wymiarach. Bez problemu można więc znaleźć te najbardziej pasujące do naszego mieszkania.

Kupując pojemniki warto zwrócić uwagę na to, czy są zamykane. To ważne ze względów higienicznych, zwłaszcza jeśli chodzi o odpady zmieszane.

Nie trzeba od razu kupować czterech czy nawet sześciu różnych pojemników. Na początku wystarczą dwa: do jednego wrzucamy odpady, które podlegają recyklingowi, do drugiego – zmieszane. To już znacznie ułatwi nam zapanowanie nad śmieciami, a odpady z pierwszego pojemnika możemy sortować bezpośrednio przed wyrzuceniem do kontenera.

Jeśli jednak już mamy kilka pojemników, dla ułatwienia sobie życia warto nakleić na nie symbole odpowiadające poszczególnym typom odpadów, ewentualnie naklejki w odpowiednich kolorach czy napisy. W sklepach bez trudu kupimy też specjalne, kolorowe torby do segregacji, ułatwiające rozdzielenie plastiku czy papieru.

Tak naprawdę jednak segregować śmieci można z powodzeniem i bez kupowania nowych pojemników. Wystarczy zrobić odpowiedni użytek ze starego śmietnika i przedzielić go np. ścianką wykonaną z cienkiego materiału. W ten sposób otrzymamy dwie komory – potem wystarczy umieścić w nich worki i już można segregować. A makulaturę czy plastiki zawsze można przechowywać w siatkach czy torbach.

Miłośnicy majsterkowania pojemniki do segregacji mogą też zrobić samemu, choćby ze starych pudeł czy kartonów.

A co jeśli brakuje miejsca w szafce na wstawienie kilku pojemników? W ofercie są też kosze, które można zawiesić na drzwiach czy przytwierdzić do ścianki.

Jeśli jednak masz naprawdę małe mieszkanie, może warto w harmonogram dnia na stałe wpisać wyprawę do kontenerów? Wtedy odpady nie będą zalegać w domu i zajmować dodatkowego miejsca. Sporo miejsca można też zaoszczędzić dzięki zgniataniu opakowań.