Myj, zgniataj, nie tłucz – czyli jak prawidłowo wyrzucać odpady

27.02.2014 r.

Przy wyrzucaniu odpadów trzeba pamiętać nie tylko o tym, do których pojemników wrzucamy poszczególne śmieci. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie butelek czy plastikowych pojemników, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie je później poddać właściwemu recyklingowi.

Tworzywa, czyli plastikowe butelki i opakowania po jedzeniu

Jak już zapewne wiesz, do żółtych pojemników wyrzucamy tworzywa sztuczna, czyli wszelkiej maści plastikowe butelki, kartony po napojach, opakowania po różnych płynach (do mycia naczyń czy mydłach), puszki po napojach czy konserwach, a także zakrętki i kapsle.

Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które zdecydowanie ułatwią właściwy recykling tych odpadów.

Po pierwsze, mycie! Jeśli wyrzucasz opakowanie po jogurcie albo puszkę po mielonce, najpierw usuń resztki jedzenia. A butelkę po coca-coli lub innym napoju przepłucz. Podobnie rzecz się ma z butelkami po olejach spożywczych – je też, przed wyrzuceniem, należy umyć. Pamiętaj też, że butelek i opakować po olejach niespożywczych, czyli np. tych używanych w samochodzie, do żółtego pojemnika się nie wyrzuca.

Po drugie, zgniatanie! To ważna rzecz, o której często się zapomina. A dzięki zgniataniu plastikowych butelek czy opakować, można zaoszczędzić bardzo dużo miejsca.

Papier i tektura

Wszelkie gazety, papiery czy kartony wyrzucamy do niebieskich pojemników. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych sprawach.

Przede wszystkim, przed wyrzuceniem odpadów papierowych i tekturowych, należy usunąć z nich wszelkie wykonane z innych tworzyw elementy. Innymi słowy, usuwamy spinacze biurowe, zszywki, foliowe „koszulki” czy płócienne okładki.

W całości wyrzucamy jedynie książki z miękkimi okładkami. Te, które mają twarde obwoluty, najpierw trzeba sztywnych okładek pozbawić.

Do pojemników niebieskich nie wyrzucamy mokrych gazet, a jedynie suchą makulaturę. Nie wyrzucamy też tłustych papierów, czyli np. tych po maśle. Takie opakowania lądują w koszach na odpady zmieszane.

Szkło

Przypomnijmy, szkło bezbarwne wyrzucamy do pojemników białych, a szklane opakowania kolorowe – do zielonych.

O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim o tym, żeby nie tłuc szklanych opakowań przed wrzuceniem ich do pojemnika.

A także o tym, by butelki czy słoiki wyrzucać w pełni opróżnione (a najlepiej przepłukane jeszcze wodą), bez żadnych zakrętek, zacisków czy gumowych uszczelek.