Wszystko, co musisz wiedzieć o elektrozbiórce

13.01.2014 r.

Czym są elektro-odpady, w jaki sposób można się ich pozbyć we Wrocławiu i co grozi za wyrzucanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego gdzie popadnie – tego wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu.

Czym są elektro-odpady?

W największym uproszczeniu: to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Zaliczają się do niego przede wszystkim urządzenia gospodarstwa domowego, zarówno te wielkogabarytowe (czyli np. lodówki, chłodziarki, pralki, zmywarki, kuchenki, mikrofalówki, piece czy grzejniki), jak i małogabarytowe (to chociażby odkurzacze, żelazka, tostery, frytkownice, zegary czy wagi).

To także sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny, a więc wszelakiej maści komputery, drukarki, kopiarki, kalkulatory, telefony, faksy, jak również sprzęt audiowizualny, do którego zaliczają się wszystkie odbiorniki radiowe, telewizory, kamery, odtwarzacze video czy sprzęt muzyczny.

Elektro-śmieci to też sprzęt oświetleniowy (lampy fluorescencyjne czy sodowe), narzędzia elektryczne i elektroniczne (wiertarki, piły, maszyny do szycia, kosiarki itp.), elektryczne zabawki i sprzęt sportowy (kolejki elektryczne, gry video), sprzęt medyczny (np. urządzenia do radioterapii czy badań kardiologicznych), różnego typu czujniki, regulatory i termostaty, a także wszelkie automaty (np. do wydawania napojów i słodyczy, ale też bankomaty).

Gdzie nie wyrzucać?

Najważniejsza zasada: elektro-odpadów nie wyrzucamy tam, gdzie inne śmieci! Zawierają one bowiem liczne szkodliwe i trujące substancje (jak choćby rtęć, ołów czy chrom), które po wydostaniu się z uszkodzonego sprzętu stanowią zagrożenie i dla ludzkiego zdrowia, i dla środowiska naturalnego.

O tym, jakie zagrożenie niesie niewłaściwe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym niech świadczy fakt, że jedna bateria guzikowa może skazić 1 metr sześcienny gleby i zatruć 400 litrów wody. A z drugiej strony: z jednej tony zużytych telefonów komórkowych można odzyskać 100 kg miedzi, 3 kg srebra i 6,5 kg palladu.

Postępowanie z elektro-odpadami reguluje w Polsce stosowna ustawa z 2005 roku – zgodnie z jej zapisami wyrzucanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do zwykłych śmietników jest zabronione, a za złamanie tego przepisu grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych. Na tego typu sprzęcie (lub w jego dokumentacji) jest umieszczony znak z przekreślonym koszem informujący o zakazie.

Co zrobić ze zużytym sprzętem RTV, AGD i IT?

Tu jest kilka możliwości. Zużyty sprzęt można zanieść do sklepu RTV i AGD, ale tylko pod warunkiem, że kupuje się tam nowy sprzęt tego samego rodzaju. Pamiętajmy jednak, że sprzedawca nie ma obowiązku przetransportowania np. starej lodówki z naszego domu do sklepu.

Listę sklepów we Wrocławiu, które przyjmą od Ciebie zużyty sprzęt znajdziesz tutaj.

Można spróbować zostawić zużyte urządzenia w punktach napraw sprzętu RTV i AGD, o ile zgodę na to wyrazi pracownik takiego punktu.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można też samodzielnie dostarczyć do jednego z dwóch działających we Wrocławiu tzw. PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych: albo przy ul. Kazimierza Michalczyka 9, albo przy ul. Janowskiej 51.

Jest jednak o wiele łatwiejszy i wygodniejszy sposób. Od niedawna, aby pozbyć się niechcianego sprzętu, wystarczy jeden telefon lub e-mail.

Teraz każdy mieszkaniec Wrocławia zupełnie za darmo może oddać zużyty telewizor, lodówkę czy pralkę, dzwoniąc pod numer 71 788 70 77 lub 801 90 60 90, albo wypełniać formularz zgłoszeniowy na stronie elektrozbiorka.pl.