Dlaczego zużytym bateriom potrzebny jest recykling?

02.01.2014 r.

fot. sxc.hu

Baterii używamy niemal do wszystkiego: zegarki, pilot od telewizora, aparat fotograficzny, odtwarzacz mp3. Wyrzucamy je często nie zdając sobie sprawy, czemu jest to aż tak istotne dla ochrony środowiska.

Przez cały rok zużywamy średnio około 290 milionów baterii. Każda, nawet najmniejsza bateria, ma w składzie metale ciężkie, w tym ołów, kadm, nikiel czy rtęć. Wyrzucenie ich do zwykłego kosza na śmieci może spowodować uwalnianie się z nich tych szkodliwych substancji. Ołów jest trującym pierwiastkiem, który ma negatywny wpływ na żywe organizmy. Szkodzi również roślinom. W bezpośrednim kontakcie z organizmem może spowodować uszkodzenie komórek.

Rtęć, inny składnik baterii, jest z kolei silnie trująca. Łatwo spowodować dostanie się jej do układu pokarmowego. Z kolei kadm to pierwiastek toksyczny, który – jeśli ma kontakt z organizmem – magazynuje się w wątrobie i nerkach. Może być przyczyną anemii lub chorób układu kostnego.

Ale nie straszmy więcej pierwiastkami. Baterie są całkowicie bezpieczne, jeśli tylko są prawidłowo użytkowane i przechowywane. Tyczy się to również ich wyrzucania, a także późniejszej utylizacji. Nie musimy się obawiać skutków ubocznych w momencie, gdy wiemy jak postąpić ze zużytymi bateriami.

Zobacz na mapie, gdzie możesz wyrzucić baterie

Niezależnie od tego, czy baterie są jednorazowe, czy wielokrotnego użytku (akumulatorki) mają pewne stężenie substancji szkodliwych. Różni się ono oczywiście od rodzaju baterii, niemniej każda powinna być oddana do specjalnego punktu. Nie wyrzucamy baterii do śmieci. Baterie można przetworzyć tylko w momencie, gdy są oddzielone od pozostałych odpadów komunalnych.

Nie trzeba oczywiście oddawać do punktów zbiórki każdej pojedynczej baterii. Przez pewien czas można je gromadzić w domu, by później zbiorczo zanieść je do punktu. Wystarczy jedynie oddzielić baterie od pozostałych odpadów, pamiętać o wyjmowaniu baterii z nieużywanych przedmiotów i regularnie odnosić je do punktów zbiórki. Punkty takie znaleźć można w większości szkół, zużyte baterie można również zostawić w miejscach, w których kupujemy nowe.

W każdym punkcie znajduje się specjalnie oznaczony pojemnik, do którego można wrzucić baterie. We Wrocławiu można je również samodzielnie odnieść do PSZOKów, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.