Nie każdy papier to papier, czyli co wrzucać do niebieskich pojemników?

13.12.2013 r.

Mogłoby się wydawać, że papier to papier, więc nie powinno być problemów z odpowiedzią na pytanie, co należy wrzucać do niebieskich pojemników segregując odpady. Okazuje się jednak, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana – jeśli macie wątpliwości, jak segregować papier i dlaczego warto to robić, z pomocą przyjdzie Wam nasz poradnik.

Podstawowa zasada: papier i tekturę wyrzucamy do niebieskich pojemników.

Wrzucamy do nich wszelkiego rodzaju gazety, czasopisma czy katalogi, papier biurowy i szkolny, książki w miękkich okładkach (twarde obwoluty należy wcześniej usunąć), torebki papierowe, papier do pakowania prezentów, pudełka kartonowe i tekturowe, a także tekturę.

Do niebieskich pojemników nie wrzucamy brudnego i tłustego papieru (czyli np. papieru po maśle), papieru z folią, papieru termicznego i faksowego, kartonów po sokach, mleku i innych napojach, rachunków i faktur, pieluch jednorazowych, podpasek i innych artykułów higienicznych, worków po cemencie i innych materiałów budowlanych, a także tapet.

Papier i tektura

Chodzi bowiem o to, żeby frakcja papieru była jak najczystsza. Dlatego nie wrzucamy do niebieskich pojemników także zużytych ręczników papierowych czy chusteczek higienicznych. Takie rzeczy wyrzucamy do pojemników na odpady zmieszane.

Pamiętajmy, że przed wyrzuceniem odpadów papierowych i tekturowych, trzeba usunąć z nich wszystkie elementy wykonane z innych tworzyw, czyli chociażby spinacze biurowe, zszywki, okładki z płótna, foliowe „koszulki” itp.

Co ważne, do pojemników na papier i tekturę wrzucamy tylko suchą makulaturę. Czyli innymi słowy, nie wrzucamy tam mokrych gazet. Z tego też powodu, nie wrzucamy tam kartonów po sokach czy mleku. Tu pod uwagę brany jest jeszcze jeden aspekt, a mianowicie to, że tzw. tetra paki to tak naprawdę opakowania nie papierowe, a zrobione z wielu materiałów.

Oszczędności dla środowiska i dla nas samych

Zbierając i prawidłowo segregując papier oszczędzamy środowisko i nasze pieniądze.

O tym, jak ważna jest prawidłowa segregacja papieru niech świadczy fakt, że tona prawidłowo posegregowanej makulatury pozwala oszczędzić aż 17 drzew. Dzieje się tak, bo celuloza z makulatury bez problemu jest w stanie zastąpić czystą celulozę, którą uzyskuje się ze ścinanych drzew. Z jednej tony makulatury można wykonać 910 kilogramów dobrej jakości papieru!

To nie wszystko. Podczas wytwarzania papieru zanieczyszczane jest też powietrze, natomiast wykorzystując ponownie tonę papieru jednocześnie oszczędzamy niemal półtora tysiąca litrów ropy i 26 tysięcy litrów wody.

Weźmy też pod uwagę, że produkty pochodzące z odzyskanego papieru kosztują niemal połowę mniej niż towary ze świeżo ściętych drzew. A po odpowiedniej obróbce uzyskują niemal taką samą jakość i stają się pełnowartościowym towarem.

W samej Europie ponad 90 procent gazet drukowanych jest na papierze po recyklingu. Podobnie rzecz się ma z produkcją opakowań tekturowych, których większość też powstaje z makulatury.

Papier to zarazem najłatwiejszy do przetworzenia surowiec wtórny – można poddawać go recyklingowi średnio siedem razy, zanim jego włókna będą zbyt krótkie, by można je było ze sobą połączyć.